Ste kreatívni, máte odvahu? Zapojte sa do súťaže o Holmanovu cenu!

Organizácia Maják pre nevidiacich a slabozrakých v San Franciscu vám ponúka šancu zabojovať o 25 000 USD. Ak máte kreatívneho ducha, ste odvážni, máte radi výzvy a chcete meniť svet (nevidiacich a slabozrakých) k lepšiemu, prihláste sa! Holmanova cena a najmä skvelá odmena možno čaká práve na vás.

MAJÁK – „Sanfranciská“ Únia nevidiacich a slabozrakých

Maják pre nevidiacich a slabozrakých („LightHouse for the Blind and Visually Impaired“) v San Franciscu je jednou z najvýznamnejších inštitúcií pre komunitu nevidiacich v Spojených štátoch. Vznikol v roku 1902 a jeho cieľom je podpora nezávislosti, rovnosti príležitostí či samostatnosti ľudí nevidiacich a slabozrakých. Svojim členom pomáha poskytovaním služieb v oblasti sociálnej rehabilitácie, vzdelávania, pomáha im s hľadaním zamestnania, cestovaním, získaním prístupu ku knihám, časopisom, ale aj novým médiám. „Podporujeme rozvoj nových technológií a inovácií. Vyrábame mapy, v ktorých sa môžete orientovať aj bez zraku. Vybavujeme múzeá zariadeniami pomocou ktorých si ich krásy môžu vychutnať aj nevidiaci. Organizujeme vedecké a matematické kempy pre nevidiace deti, vyučujeme jazdu na koni alebo hru na hudobných nástrojoch. Skrátka, zosilňujeme hlas nevidiacej komunity vo svete a podporujeme našich členov, aby si dávali vysoké ciele a búrali stereotypy o slepote,“ dopĺňa Bryan Bashin, výkonný riaditeľ Majáka, organizácie majúcej pod patronátom udeľovanie Holmanovej ceny.

Holmanova cena

Holmanova cena získala svoj názov podľa Jamesa Holmana – nevidiaceho spisovateľa, dobrodruha a inšpiratívneho človeka, ktorý prišiel o zrak ako 25-ročný. Napriek tomu sa nevzdával a žil plnohodnotný život. V Afrike sa zúčastnil boja proti obchodu s otrokmi, pomohol pri vzniku krajiny, dnes známej ako Rovníková Guinea (na jeho pamiatku sa jedna z tamojších riek volá Holman River), napísal 5-zväzkový cestopis.

A také je aj zameranie Holmanovej ceny. Vyjsť z komfortnej zóny a nebáť sa pustiť aj do zdanlivých „šialeností“. „Holmanova cena nemá v úmysle zachrániť svet alebo pochváliť niekoho len preto, že sa rozhodol vyjsť z domu. Táto cena má pomôcť k neočakávaným úspechom v komunite nevidiacich a slabozrakých. Uvidíte ich robiť veci, ktoré vás prekvapia alebo dokonca šokujú. Toto ocenenie však zmení nazeranie ľudí na to, čoho sú nevidiaci schopní,“ zhrnul odvážnu myšlienku projektu B. Bashin.

Ak máte pocit, že patríte k odvážlivcom, ktorí si chcú plniť svoje sny, robiť veci zdanlivo nemožné alebo konečne posunúť svoj nápad k realite, prihláste sa. Traja vybraní uchádzači získajú 25 tisíc dolárov. A to rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. Podmienkou zapojenia sa do projektu je vek 18 rokov (najmladší uchádzači ho musia dovŕšiť 1. 10. 2019) a zrakové postihnutie. „Ideálny kandidát je niekto, kto je ochotný spoznávať ľudí a okolie, ktoré ho obklopuje. Je odhodlaný vychutnávať si bohatstvo sveta, o ktorom sa dlho uvažovalo ako o svete pre nevidiacich ľudí neprístupnom. Toto spoznávanie môže mať formu cestovania, komunitnej práce, športu alebo umenia…“

Tak čo, zvažujete, že to skúsite?

Čaká vás niekoľko krokov…

Fáza 1: Vyrobte vlastné video na YouTube

Prvá vec, ktorú musíte urobiť: nahrať 90-sekundové video na YouTube, ktorým predstavíte svoju myšlienku či projekt. Prihlášku musíte podať do 28. februára do 21:00 hod. stredoeurópskeho času.

Svoje video nazvite: Holman Prize: a za dvojbodku dajte názov s nejakým chytľavým podtitulom.

Tagujte video označením #HolmanPrize.

Vložte link na vaše video do aplikačného formulára.

Vyplňte zvyšok formulára a prvý krok máte úspešne za sebou!

Vyľakala vás požiadavka na vytvorenie videa? Na to má Bryan Bashin jednoduchú odpoveď:

„Uvedomujeme si, že žiadať od nevidiacich osôb nahrať video môže niektorých ľudí doviesť k pochybnostiam o tom, čo nevidiaci dokážu, resp. čo sa ešte od nich vôbec môže vyžadovať. Avšak, nahratie videa a neskôr aj osobná komunikácia určite vyžadujú určitý stupeň kreativity, a to je práve jedna z vlastností, ktorú si Holmanova cena dáva za úlohu podporiť – a je to presne ten typ uchádzačov, ktorý hľadáme.“

Čím viac „lajkov“, zdieľaní, tým viac šancí na výhru!

Po registrácií vášho videa v Majáku skontrolujú, či nepresiahlo požadovaných 90 sekúnd a posúdia aj samotný námet projektu. Ak budete spĺňať kritériá, budete oficiálne zaregistrovaný a vytvoria vám vašu vlastnú podstránku na webovej stránke Holmanovej ceny. A tu je chvíľa pre vás: zdieľajte svoje video s priateľmi, pretože kandidát s najviac „lajkovaným“ videom má garantovaný postup medzi finalistov ročníka 2019.

Niekoľko dobrých rád k tvorbe videa od tímu Holmanovej ceny

Buďte sami sebou. Premyslite si vašu myšlienku než začnete s nahrávkou. Buďte zábavný. Buďte zapamätateľný. Nebojte sa zapojiť priateľov, zvuky, kostýmy. Rozosmejte nás. Rozplačte nás. Na začiatku videa predstavte, kde sa nahrávka uskutočňuje, a čo robíte – nezabudnite, že naši porotcovia sú tiež nevidiaci a chcú mať o vás toľko informácií, koľko len bude možné. Skúste nahrať vaše video tak, aby bolo vidieť nielen vás, ale aj okolité prostredie. Otočte sa tvárou k oknu alebo zdroju svetla, neskrývajte svoju tvár. Pozor, nezdieľame informácie o kandidátoch s tretími stranami, ale budeme publikovať vaše plné meno a odkiaľ ste, spolu s krátkym sumárom vašich (projektových) cieľov.

Fáza 2: Návrh

V marci organizátori Holmanovej ceny oznámia prostredníctvom newsletteru a webovej stránky súťaže tohtoročných semifinalistov. Minulý rok ich vybrali 42. Každý semifinalista bude vyzvaný, aby vypracoval podrobný návrh toho, ako by chcel použiť odmenu (25 000 USD), vrátane rozpočtu, časového harmonogramu, prípadných referencií. Taktiež musí predložiť doklad o zrakovom postihnutí, vlastnú fotografiu vo vysokom rozlíšení, a podrobne rozpísanú motiváciu, ktorá ho viedla k podaniu prihlášky.

Fáza 3: Interview a posudky

Vybraných semifinalistov budú organizátori v máji kontaktovať kvôli záverečnému, nahrávanému interview. Pôjde o krátky rozhovor, v ktorom vás bude chcieť Holmanov tím trošku lepšie spoznať. Následne bude celý váš návrh (súťažné video, podrobný návrh i rozhovor) postúpený panelu porotcov Holmanovej ceny. V júli 2019 budú zverejnené výsledky.

Víťazi Holmanovej ceny za rok 2018

Stacy Cervenka

Stacy vytvára „Blind Travelers Network“, čo je online komunita nevidiacich (a pre nevidiacich) cestovateľov, zameraná na vzájomné zdieľanie informácií o (bezbariérovej) prístupnosti destinácií, kam sa nevidiaci turisti chystajú vycestovať.

Conchita Hernandez

Conchita bude organizovať historicky prvú konferenciu pre nevidiacich v Mexiku, ktorá bude organizovaná a riadená nevidiacimi ľuďmi.

Red Szell

Red v súčasnosti trénuje na extrémny triatlon, ktorý pozostáva z horskej cyklistiky, plávania v oceáne a šplhania na 60-metrový útes.

Pokiaľ sa o Holmanovu cenu rozhodnete uchádzať, dajte nám vedieť. Budeme vám držať päste, lajkovať, zdieľať… Tešíme sa na skvelé nápady i reprezentáciu Slovenska a slovenskej komunity nevidiacich a slabozrakých.

Ilustračné foto: pixabay.com