Sprístupnené pamiatky v Trenčianskom kraji

Pamiatky Trenčianskeho kraja sú na nevidiacich a slabozrakých pripravené

Na počiatku bolo audio. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región sa totiž rozhodla priblížiť dlhokánske chodby, prepychové komnaty, tajomné zrúcaniny či svetské i posvätné miesta našej národnej histórie aj prostredníctvom nahrávok. Pri potulkách v kraji na ne určite naďabíte – či už sa vyberiete len za svoj pracovný stôl, alebo si to z podhradia poctivo vyšliapete. Nahrávky sú k dispozícii na stránke www.trencinregion.sk. Tabuľky s QR kódom a nápisom Započúvaj sa do histórie, sú umiestnené na viditeľnom mieste v areáli hradov v Trenčíne, Beckove, Čachticiach, Uhrovci, Lednici, Bystrici. Skrátka neprišli ani Bojnický zámok, hvezdáreň v Partizánskom, Skalka nad Váhom či Mohyla M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Majestáty sú okrem slovensky hovoriacich návštevníkov pripravené podať výklad aj v angličtine, nemčine, poľštine a maďarčine.

Konečná v sprístupňovaní to však ani zďaleka nie je. Minulý rok sa KOCR Trenčín región rozhodla na projekt nadviazať, a tak s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR a v spolupráci s ÚNSS, priviedla na svet publikáciu s názvom Dotyk histórie, ktorá na Slovensku nateraz nemá obdobu. Tento sprievodca v Braillovom písme obsahuje informácie o národných kultúrnych pamiatkach, a to o hradoch Beckov, Bystrica, Lednica, Uhrovec, Vršatec, o Čachtickom a Trenčianskom hrade, Bojnickom zámku, Kúpeľnom dome Hammam v Trenčianskych Tepliciach, Mohyle M. R. Štefánika. Tiež sa dozviete príbeh prvých slovenských svätcov zo Skalky pri Trenčíne. KOCR Trenčín región ju svedomito distribuuje nielen na zmienené pamiatky, ale aj do všetkých turisticko-informačných kancelárií, vybraných zariadení cestovného ruchu v Trenčianskom kraji, regionálnych knižníc, aj do Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Stačí sa o ňu len uchádzať.

Dobývanie nedobytného

Pýtali sme sa, ako je desiatka pamätihodností na nevidiaceho a slabozrakého návštevníka  pripravená, odpovede sme dostali len dve.

„Na hrade Beckov môžete využiť služby sprievodcu, ktorý vás históriou prevedie, smartphone vám umožní spustiť si cez QR kód zvukovú nahrávku. Od roku 2020 máme vďaka KOCR Región Trenčín k dispozícii texty v Braillovom písme,“ prezradil nám Peter Pastier, výkonný riaditeľ Záujmového združenia právnických osôb Hrad Beckov. „Pred dvoma rokmi sme po vzore hradu v Starej Ľubovni chceli žiadať o finančné prostriedky na osadenie vodiacich línií, informačných tabuliek v Braillovom písme, vytvorenie modelu hradu, ale aj inštaláciu ďalších prvkov, ktoré by boli vhodné pre nevidiacich. Bohužiaľ, náš zámer zatiaľ do dnešného dňa nebol naplnený. Západný palác však v budúcich dvoch rokoch chceme rekonštruovať a plány priestorov na nové expozície počítajú aj s návštevníkmi so zrakovým postihnutím. Podrobnosti neprezradím, ale myslím, že to bude stáť za to,“ uzatvára Peter Pastier.

Rovnakú otázku sme položili aj kultúrno-propagačnej manažérke jedného z našich najrozprávkovejších zámkov Petre Gordíkovej.

„SNM – Múzeum Bojnice, ponúka nevidiacim a slabozrakým prehliadku zámku zvnútra i zvonku. Hmatateľnú predstavu o architektonickej štruktúre stavby môžu získať vďaka špeciálnej makete, zhotovenej v mierke 1:100. Jednotlivé časti objektu sú priblížené popismi v Braillovom písme. Maketa je situovaná v interiéri zámockej kaplnky na II. hradnom nádvorí. S cieľom zvýšiť komfort návštevníkov, intenzívne pracujeme na zavádzaní moderných technológií do zámku, na ich prístupnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím budeme prihliadať,“ ubezpečila nás Petra Gordíková.

Model Bojnického zámku
Foto:www.mapio.net