SENIORI, SME TU PRE VÁS!

Povedzme STOP podvodníkom

Súčasný krízový stav v súvislosti s vírusom COVID -19 núti najmä staršiu generáciu zostať čo najviac doma, za zatvorenými dverami. A práve túto situáciu môžu vo svoj prospech zneužiť podvodníci, ktorých konanie Vás ( a to nie len počas tejto doby) môže pripraviť o značnú časť majetku alebo celoživotných úspor.

Odporúčame Vám preto sa riadiť sa nasledujúcimi radami:

  • ak Vám niekto zazvoní/zaklope, pozrite sa cez pozorovací priestor alebo z okna. Ak sa za dverami nachádza neznáma osoba, pred otvorením sa spýtajte, k akej veci k Vám prichádza.
  • ak Vás niekto osloví s tým, že Vám zmeria tlak/teplotu a vykoná test na vírus, buďte obozretní, môže ísť o podvodníka, ktorý si za falošný test vypýta finančnú hotovosť.
  • ak Vám niekto ponúkne nákup potravín alebo inú pomoc, ktorá vyžaduje odovzdanie Vašich financií/platobnej karty, overte si, či ide o aktivitu mesta/obce, v ktorom žijete.
  • ak Vám niekto ponúkne podomový predaj rúšok/dezinfekcie a pod., nepristupujte na kúpu, môže ísť o podvod s predraženou cenou a s falošnými/nekvalitnými prípravkami.
  • ak Vás neznáma osoba presviedča, aby ste podpísali „výhodnú” zmluvu, ktorej nerozumiete, alebo neviete, o čo v nej ide, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
  • ak dostanete e-mail, v ktorom je uvedené, že môžete veľmi výhodne zhodnotiť svoje peniaze a úspory, vziať si úver s nízkym úrokom, zmeniť banku a pod., overte si túto informáciu.
  • buďte opatrní pri online objednávkach, najmä, ak ide o v súčastnosti žiadaný tovar (rúška, dezinfekciu, atď,.). Ak si nie ste istí, požiadajte o názor osôb, ktorým dôverujete.

Ak budete svedkami takéhoto, alebo podobného konania, neváhajte tieto skutočnosti oznámiť polícii na čísle 158. Ak ste sa stali obeťou trestného činu, alebo máte pocit, že by ste sa ňou mohli stať, kontaktujte Informačnú kanceláriu pre obete vo Vašom krajskom meste telefonicky alebo online poradňu na www.prevenciakriminality.sk v pravom spodnom rohu. Na tejto internetovej stránke nájdete aj všetky ďalšie užitočné a dôležité informácie.

Tel. kontakt na Informačnú kanceláriu v meste Trenčín:  032/74 11 250

Národný projekt „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete” je realizovaný odborom prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra Slovenskej republiky. Projekt je podporovaný z Európskeho sociálneho fondu.